wróć do tematów forum

energia wiatrowa

Komentarz

Rajmund 09-03-2012 godz 11:09

morze ktos mi wyjasni z ta energia wiatrowa nie bylo w naszym regionie wiatrakow placilismy dana stawkie za kliowat teraz sa wiatrwki i dalej placimy to samo a ile jest elektrowni wodnych ktorych energia jest dodawana do sieci chyba jest tansze uzyskanie energe wiatrowa czy wodna jak z elekrwni energietyka jak wyciagala z kieszeni tak i wyciaga .Duzo sie tylko mowi o energiach odnawialnych czy ekologi ale prosty zywotnik nie odcowa w kieszeni nic taniej .PZDRAWIAM

1.

Pisz po naszemu bo po przeczytaniu Twojego postu nic nie rozumiem byk na byku zero zrozumienia:)

ola 2012-03-09 13:53:53


2.

Prosty zywotnik nie mysli i nie rozkminia tego. Na dzien dzisiejszy, koszt uzyskania 1kWh z wiatru jest nieco drozszy niz koszt uzyskania tej samej 1kWh z wegla. Ale wynika to z pogansko wysokich kosztow turbin wiatrowych. Przyjmuje sie, ze postawienie wiatraka 2kW(czyli takich jakie stoja w gminie Korsze) wynosi okolo 11mln zlotych, przy czym sam wiatrak kosztuje okolo 4mln zl. Oczywiscie ceny sa orientacyjne i zaleza od inwestora i firmy produkujacej turbiny i zawartych umow. Inna sprawa, to cena jaka my, uzytkownicy, placimy za prad, z ktorego korzystamy. Turbin wiatrowych jest w Polsce za malo, zeby mialy jakikolwiek wplyw na ostateczna cene energii elektrycznej. Glownym czynnikiem decydujacym o cenie energii elektrycznej jest cena wegla kamiennegi i wegla brunatnego. Zreszta my, jako uzytkownicy nie odbieramy energii elektrycznej bezposrednio z elektrowni witrowej tylko odbieramy ja z zakladu energetycznego, ktory to decyduje o cenie tej energii. Operator elektrowni wiatrowej negocjuje cene energii z zakladem energetycznym i cena ta jest duzo nizsza niz to, co my placimy. Jednak jest jeszcze inny aspekt calej tej sprawy. Nasz zaklad energetyczny ( Energa chyba) nie ma znaczacych elektrowni, bo najwieksza elektrownia jest w Ostrolece, a zuzycie caly czas rosnie. Dodatkowo pokladow wegla w Polsce wystarczy jeszcze na jakies 100lat (przy obecnym wydobyciu). Ale poklady swiatowej ropy naftowej skoncza sie za okolo 70lat. A jak skonczy sie ropa to bedzie trzeba produkowac benzyne z wegla. Przewiduje, ze za jakies 50 lat cena energii elektrycznej uzyskanej z wegla wzrosnie 1000krotnie (i to jest w moim mniemaniu, prognoza bardzo optymistyczna). Wtedy energia wiatrowa bedzie bardzo tania. Jest jeszcze jeden aspekt czyli korzysci (na dzien dzisiejszy) sasiedztwa farmy wiatrowej. Podejrzewam, ze gmina korsze na tym korzysta, bo ma wplywy z tytulu podatku ekologicznego albo jakis innych umow zawartych z EDP. A my mozemy sobie jedynie popatrzec na wiatraki.

Wicherek 2012-03-11 01:25:43


5.

Wicherek się rozpisał, a na samym początku walnął babola - jeden wiatrak może wyprodukować 2 MW a nie kW.

no-one 2012-03-11 21:41:53


6.

Wicherek się rozpisał, a na samym początku walnął babola - jeden wiatrak może wyprodukować 2 MW a nie kW.

no-one 2012-03-11 21:54:08


Komentarz

wróć do tematów forum

Jak działają zawory zwrotne?

Zawory zwrotne są jednym z najważniejszych elementów wielu instalacji, odpowiedzialnym za kontrolowanie kierunku przepływu cieczy lub gazów. Ich głównym zadaniem jest zapobieganie cofaniu się substancji w instalacjach. Zastosowanie zaworów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie całego systemu.

wiecej...

Reklama

Agencja ReklamowaMąka chlebowaMeble